Susitikimas su prof. hab. dr. Sigitu Kudarausku

Balandžio 9 d. mūsų konservatorijoje lankėsi prof. hab. dr. Sigitas Kudarauskas. Šio žmogaus pasiekimų sąrašas išties įspūdingas. Jis yra laikomas švytuojamųjųelektrinių mašinų tyrimų Lietuvoje pradininku, 19 išradimų kūrėju. Apdovanotas ordino už nuopelnus Lietuvai karininko kryžiumi. Taip pat baigėJ. Gruodžio konservatoriją Kaune, derindamas šią veiklą su kitomis studijomis. S. Kudarauskas pristatė mums savo diplomatinę karjerą. Papasakojo apieSąjūdžio veiklą, Sausio 13-tosios įvykius. Šis susitikimas papildė mūsų žiniasapie diplomatiją.

Jokūbas Kulevičius

Lietuvos jaunimo diskusija su Lietuvoje viešinčia Europos Parlamento pirmininke Roberta Metsola tema „Jaunimui priklauso ateities Europa – kokią ją kursime?“

Viešnagė Europos Parlamente

2023-12-15 mokiniai lankėsi Europos Parlamente, Strasbūre dalyvavo diskusijose apie žmogaus teises, patyrė išskirtinę galimybę išgirsti ir išreikšti savo nuomonę apie vieną iš svarbiausių žmogiškųjų vertybių klausimų. Visą dieną praleidžiame įsijausdami į parlamentarų vaidmenį, diskutuojame, užduodame klausimus, balsuojame šviesesnės ateities labui, o Albertui netgi pavyksta pasisakyti viešai per mikrofoną. Ši patirtis ne tik leidžia mokiniams geriau suprasti žmogaus teisių svarbą ir sudėtingumą, bet ir skatina jų aktyvų dalyvavimą ir įsipareigojimą kovoti už šias vertybes tiek savo kasdieniniame gyvenime, tiek ir didesniu mastu – tarptautiniu lygmeniu. Tai puikus būdas skatinti jaunimo sąmoningumą apie svarbius socialinius klausimus ir skatinti jų įsitraukimą į visuomeninę veiklą. Kita kelionės dalis – apsilankymas ,,Kalėdų buveinėje” – Rotenburge prie Tauberio. Cinamonu bei marcipanais kvepiančiame mieste paragavome garsųjį Rotenburgo skanėstą – sniego gniūžtes, ir, nusivylę nelikome, tai tik dar labiau sustiprino šventinę nuotaką! Galiausiai nuvykome į Drezdeną, kur gidė mus įdomiai supažindino su miesto istorija ir pagrindinės teatro aikštės paslaptimis. Po visos dienos nuotykių apsistojome viešbutyje, Lenkijoje ir kupini įspūdžių grįžtame jais pasidalinti su visais!

Mokytojas, vyresnysis ambasadorius Artūras Šniaukas

Jaunieji ambasadoriai – Prahoje

Nors visą naktį teko miegoti autobuse, nuovargis neužgožė nuostabių vaizdų Čekijos sostinėje bei didžiausiame mieste – Prahoje. Tik įvažiavus į šį miestą, stebėjomės jo architektūra pro autobuso langus, o ekskursijoje su gide, įgijome daug istorinių bei geografinių žinių. Susipažinome su Čekijos žemių simboliu ir pamatėme svarbiausią Čekijos paminklą – Prahos pilį, Hradą, buvusią karalių rezidenciją ir dabartinę Prezidentūrą. Taip pat išgirdome daug pasakojimų apie neįtikėtino grožio Šv. Vito katedrą, kurioje kažkada būdavo karūnuojami Čekijos karaliai ir karalienės. Mūsų dėmesį dar patraukė Rotušė ir jos unikalus laikrodis. Vėliau apžiūrėjome Senamiesčio ir Vaclovo aikštes ir pasivaikščiojame Karlo IV pėsčiųjų tiltu. Ekskursijai pasibaigus turėjome laisvo laiko, todėl kaip muzikantai, jautėme pareigą aplankyti žymiausio Čekų kompozitoriaus A. Dvoržako statulą. Po ilgos dienos, laimingi važiavome pailsėti į netoli Prahos esantį viešbutį. Dabar nekantraudami laukiame rytojaus nuotykių!

Mokytojas, vyresnysis ambasadorius Artūras Šniaukas

Projektas. Mokyklos – Europos parlamento ambasadorės

Kelionė į Euroscola renginius

Šį vakarą (gruodžio 12 d.) į Euroscolos renginį, vyksiantį gruodžio 15 d. EP Strasbūre, lydimi geografijos mokytojo Artūro Šniauko, išvyko aštuoni jaunesnieji projekto „Mokyklos – Europos parlamento ambasodorės“ ambasadoriai. 

Puikią galimybę pakeliauti po Europą, apsilankyti Euroscola renginiuose, dotuojant visas kelionės išlaidas, mums dovanoja Europos parlamentas. Tokia kelione gali pasidžiaugti tos mokyklos, kurios praėjusiais mokslo metais vykdė MEPA projekto veiklas ir buvo gerai įvertintos. Galimybę vykti į Euroscolą Strasbūre mes laimime jau trečią kartą (2019, 2023 metų gegužę). Šioje kelionėje Kartu su mumis vyksta dar dviejų mokyklų mokiniai ir mokytojai – iš Rokiškio rajono Juodupės ir Kauno „Varpo“ gimnazijų. Kelionės metu suplanuota svečiuotis: Lenkijoje, Prahoje, Strasbūre, Rotenburge prie Tauberio (Vokietija).

Keliautojų naktį laukia ilgas kelias per Lenkijos teritoriją. Bet jie išvyko šiltai apsirengę, ir turi maisto . Nes tik rytoj apie vidudienį numatomas atvykimas į Prahą. Žadėjo viską aprašyti ir pasidalinti su mumis. Nekantriai laukiame, linkime sėkmės ir naujų potyrių.

Projekto MEPA administratorė, vyresnioji ambasadorė Regina Baronienė

VIRTUALIOS BIBLIOTEKOS


Kviečiame 2023 m. rugsėjo 26 dieną 12.40 val. drauge paminėti Europos kalbų dieną. Per anglų kalbos ir istorijos pamokas išbandykime jėgas Protų Mūšyje!


#MepaLietuva

Nuoširdžiai dėkoju mokytojams – vyresniesiems projekto ambasadoriams – šiais mokslo metais padėjusiems pasiekti gerų rezultatų:

Rasai Oberhaus, Audriui Stonkui, Žydrai Šmitienei, Artūrui Šniaukui. Ačiū ir jaunesniesiems projekto ambasadoriams – mokiniams. Sėkmės ir gerų idėjų kitais metais.

Reitingų lentelėje iš 85 dalyvauti projekte užsiregistravusių mokyklų esame 21 pozicijoje (įvertinti 40.31 balu).

Dalinuosi ir projekto kuratorės – Aušros Naričiūtės (Europos parlamento atstovybė Lietuvoje) žinia:

„Dėkoju visiems, praėjusiais mokslo metais dalyvavusiems projekte „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“. Džiugu, kad buvote aktyvūs, kūrybingi, organizavote renginius ir diskutavote įvairiomis temomis. Kitų mokslo metų pradžioje vėl kviesime registruotis ir dalyvauti projekte”.


#MepaLietuva

#Europeanparliamentambassadorschool

Vizito į Europos parlamentą Strasbūre išlaidas padengė pats EP. Kvietimą dalyvauti Euroscola renginiuose ES mokykloms ir gimnazijoms Konservatorija gavo iš EP biuro Lietuvoje. Esame labai dėkingi.

Kelionės metu aplankėme Varšuvą, Dresdeną, Strasbūrą, Prahą, Vroclavą. Keturias naktis miegojome skirtingų šalių viešbučiuose.

Paskutinis matytas miestas – Vroclavas, kuriame „gyvena“ virš 400 nykštukų skulptūrų. Gidė pažadėjo, kas suras daugiau nei 10 nykštukų, tas bus apdovanotas. Nuoširdžiai jų ieškojo alytiškis gimnazistas, rado 23 skulptūrėles.  Mano matytoji – Džonas Lenonas – nykštukas ir šalia jo skulptūrėlės metaforinis-filosofinis dainos „Let it be“ tekstas. Keliaujame namo „Let it be“…

Projektų administratorė Regina Baronienė


Democracy in action: get engaged!

Gegužės 25 dieną Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos MEPA projekto jaunieji ambasadoriai kartu su Alytaus Adolfo Ramanausko ir Akmenės gimnazijos komandomis  buvo pakviesti į Europos Parlamentą Strasbūre.  Sudaryta  galimybė bendrauti su mokiniais iš kitų šalių, imituoti gerbiamų parlamentarų darbą ir diskutuoti Europos jaunimui aktualiomis temomis.

Susirinkusius pasveikino EP pirmininkė Roberta Metsola. Mokiniai dalyvavo klausimų ir atsakymų sesijoje su EP atstove spaudai Delphine Colard ir vicepirmininke Katarina Barley. Aptartos Europos problemos. 

Pagrindinės temos buvo: infliacija, visuotinis atšilimas, karai tarp valstybių, nelygybė ir kt.

Vaiva Tulabaitė

Regina Baronienė


EUSROSCOLA diena (2023-05-25) Europos parlamente Strasbūre. Dalyvauja Konservatorijos mokiniai.

#MepaLietuva

#Europosegzaminas

Šiandien – „Europos egzamino“ diena! Džiaugiamės, kad net 583 mokytojai iš visos Lietuvos užsiregistravo būti egzamino ambasadoriais ir, žinoma, mes tarp jų!

Nors iki vidurnakčio dar liko nemažai laiko, bet jau 120 mūsų Šimkinės mokinių sudalyvavo ir gana sėkmingai!

Primename, kad gegužės 9 d. nuo 8 val. iki 23.59 val. mokiniai gali spręsti užduotis portale https://europosegzaminas.lrt.lt/

Kiekvienas mokinys gauna dešimties klausimų rinkinį, kurį sudaro atsitiktine tvarka parinkti klausimai iš penkių „Europos egzamino“ temų.

Linkime didžiausios SĖKMĖS „Europos egzamine“!

„Europos egzamino“ organizatoriai Konservatorijoje – mokytojai Regina Baronienė, Rasa Oberhaus, Audrius Stonkus ir Artūras Šniaukas.


#MepaLietuva

#europeanparliamentambassadorschool

#EuroposDiena

#Ugdymaskarjerai

Gegužės 4 dieną Konservatorijoje šventėme artėjančią Europos dieną. Tai jau šeštasis renginys mūsų mokykloje, kurio intencija – originaliai paminėti Europos dieną, kuri švenčiama kasmet gegužės 9-ąją, džiaugiamasi taika ir vienybe Europoje. Šią dieną minimos istorinės Šumano deklaracijos, kurioje išdėstyta R. Šumano idėja apie naujos formos politinį bendradarbiavimą Europoje, dėl kurio karas tarp Europos tautų taptų neįsivaizduojamas, metinės. R. Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga.

Šio renginio svečiai: Olivier Criou – Prancūzijos garbės konsulas Lietuvoje ir Michael Oberhaus – ekspatarėjas užsienio kalbai (vokiečių) Rytų Slovakijoje ir pietvakarių Lietuvoje. Renginio atmosfera buvo jauki, svečiai maloniai atsakė į visus užduotus klausimus, abu juokavo, ir, atrodo, puikiai jautėsi mūsų mokykloje. Sužinojome, kodėl jie apsigyveno Lietuvoje, kuo žavi juos mūsų šalis, kaip vertina mūsų narystę Europos Sąjungoje. Išgirdome ir apie paprastą būdą, kaip greičiau išmokti užsienio kalbą, apie Olivier Criou parduotuvėlę mūsų kaimynystėje – Mažvydo alėjoje – kurioje galima įsigyti puikių prekių iš Prancūzijos. Renginyje įvairiomis kalbomis dainavo Dainavimo ir Populiariosios muzikos skyriaus mokinės. Girdėjome anglų, vokiečių, prancūzų ir lietuvių kalbas. Renginį anglų ir lietuvių kalbomis vedė šaunusis duetas – Gabrielė ir Vincentas. Vertėjavo mokytoja Rasa Oberhaus. O Ponui Olivier Criou vertėjo nereikėjo, jis ir suprato, ir kalbėjo lietuviškai. Dėkojame svečiams, kad sutiko atvykti į renginį ir praplėtė mūsų akiratį.

Nuoširdi padėka mokytojoms – Rasai Oberhaus ir Žydrai Šmitienei.


EUROPOS DIENOS PAMINĖJIMAS

Europos dienos paminėjimas (Event)


Projektas  „Empowering Girls for the Future of Jobs“,  Ugnė Nagrockaitė (UK), 2023-03-30:

#ugdymaskarjerai

#EmpoweringGirls

Užregistravus mokyklą dalyvauti projekto „Empowering Girls for the Future of Jobs“ veiklose, vizitą Konservatorijoje pasirinko jauna, šiuolaikinį meną, rinkodarą ir vadybą studijavusi lektorė Ugnė Nagrockaitė.

Kovo 30 dieną I klasės mokiniams Ugnė papasakojo apie savo profesinį pasirinkimą ir kelią, kuriuo ji ėjo, kad užimtų puikias pozicijas, patirtų sėkmę.

Siūlydama siekti aukštų asmeninių tikslų, ambicinga jauna moteris įkvėpė jaunus žmones drąsiau ir ryžtingiau rūpints savo karjera, vengti stereotipų ir lavinti reikiamus įgūdžius. Gavome keletą naudingų nuorodų ir puikiai struktūruotą medžiagą.

Nuoširdžiai dėkojame „Lietuvos Junior Achievement” komandai už bendradarbiavimą ir žinias, kurios plečia ribas ugdymo karjerai srityje.


Anglų kalbos mokytoja Rasa Oberhaus:

2022 m. rugsėjo 26 d. 12 val. kviečiame į renginį, skirtą Europos kalbų dienai bei ugdymui karjerai. Svečiai – Klaipėdos universiteto Erasmus+ studentai – prakalbs ta kalba, kuria skambės vienas ar kitas kūrinys, o anglų kalba, žinoma, bus jungiamoji. Tema: Kalbų svarba jaunam žmogui – jo pasaulėžiūrai, tobulėjimui, ateičiai, karjerai.

KU studentų paprašysime šiek tiek papasakoti apie save ir kaip/kokie keliai juos atvedė į studijas KU, bus įdomu išgirst šių jaunų žmonių požiūrį į studijas, kalbų mokymąsi bei jų svarbą.

Taip pat dalyvaus:

Kristina Mataitienė, KU studijų tarptautiškumo vyresnioji specialistė;

Deimantė Končiūtė, integracijos vyresnioji specialistė (Konservatorijos 2014 metų laidos absolventė).

#MepaLietuva

#ugdymaskarjerai


 
„Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“Europos Parlamentas
 
Tikimės, kad atėjus pavasariui jaučiate pavasarinės energijos pliūpsnį, padedantį ruoštis artėjantiems Europos dienos renginiams. Šiame naujienlaiškyje kalbame apie klimato kaitą bei kviečiame prisiminti referendumo dėl stojimo į ES jubiliejų.
Mėnesio tema

Kova su klimato kaita tęsiasi
Europos Parlamentas balandžio 18 d. patvirtino ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS) reformą, pasienio anglies dioksido (CO2) korekcinį mechanizmą ir naują Socialinį klimato fondą. Tikimasi, kad šie pokyčiai padės sumažinti išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį bent per pusę (55 proc.), palyginti su 1990-aisiais. Išsamiau apie Europos Parlamento priimtus ES Žaliojo kurso teisės aktus galite pasiskaityti čia:
https://www.europarl.europa.eu/news/lt/press-room/20230414IPR80120/europos-parlamentas-prieme-esminius-es-zaliojo-kurso-teises-aktus
• https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/liudas-mazylis-mano-demesio-centre-zaliojo-kurso-pagrindine-teisekura-ir-kaimynyste-rytuose.d?id=93143521
https://www.delfi.lt/login/technologijos/naujienos/es-priimtas-nuodemes-mokestis-ateityje-brangs-kone-viskas-ruostis-turi-ir-verslas-ir-gyventojai.d?id=93121215

ATLPS padeda kontroliuoti įvairių pramonės sektorių išmetamo CO2 kiekius. Pirmiausia, nustatoma didžiausia leistina tarša ir paskelbiamas maksimalus galimų leidimų taršai skaičius. Antra, sukuriama rinka, kurioje šie leidimai yra parduodami. Potencialūs „teršėjai“ turi įsigyti leidimus kiekvienai išmetamo CO2 ekvivalento tonai. ATLPS veikimą iliustruojančią schemą rasite čia: https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/emissions-trading-system-18-2020/lt/#figure2.

Naujoji reforma padidina sistemos užmojus – siekiama, kad tarša, išmetama ATLPS reguliuojamuose sektoriuose, iki 2030 metų sumažėtų daugiau nei 60 proc. palyginus su 2005-aisiais. Tolimesnėje ateityje planuojama panaikinti įmonėms teikiamus nemokamus taršos leidimus bei sukurti paralelinę sistemą kelių transportui bei pastatų šildymui. Pataisos numato ir griežtesnius reikalavimus laivininkystei bei aviacijos sektoriui.

ES pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas skirtas padėti išvengti CO2 nutekėjimo bei paskatinti šalis partneres nustatyti CO2 apmokestinimo politiką kovai su klimato kaita. Mechanizmas apima prekes, kurių gamybos metu išskiriama daug šiltnamio efektą skatinančių dujų – geležį, plieną, cementą, aliuminį, trąšas, elektrą ir vandenilį. Siekiant kad gamintojai nesinaudotų reikalavimų taršai ES ir ne ES šalyse skirtumais, numatoma, kad importuotojai turės sumokėti kainų skirtumą, susidarantį tarp gamybos šalyje mokamo mokesčio už taršą ir ES ATLPS kainos. Taigi, net gaminant tose šalyse, kur reikalavimai aplinkosaugai mažiau griežti, uždirbti iš to nebeišeis. Tikimasi, kad tai užtikrins, jog ES griežtinant klimato politiką, gamintojai neperkels gamybos už ES ribų.

Savo ruožtu, trečioji iniciatyva, ES Socialinis klimato fondas, atsirasiantis 2026 metais, turėtų padėti prie kovos su klimato kaita priemonių prisitaikyti lėšų stokojantiems gyventojams, šeimoms ir labai mažoms įmonėms. Fondas, finansuojamas iš lėšų, gautų aukcionuose pardavus ATLPS leidimus bei iš ES valstybių narių biudžetų, turėtų finansuoti priemones, skirtas trumpalaikiam ir ilgalaikiam energijos ir mobilumo skurdo klausimui spręsti. Pavyzdžiui, iš jo lėšų bus padedama tiems, kuriuos itin skaudžiai paliečia kelių transporto ir šildymo kainos, skatinama renovuoti pastatus bei pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių, naudotis viešuoju transportu, dviračiais ar dalytis transporto priemonėmis. Taip pat Fondas turėtų prisidėti prie elektrinių transporto priemonių plėtros.

Idėjos pamokoms

–  Patyrinėkite, ką EP jau yra padaręs ir toliau ketina daryti klimato kaitos klausimais. Siūlomas formatas – laiko juosta / infografikas: https://multimedia.europarl.europa.eu/en/video/timeline-european-climate-action_N01-AFPS-210617-CLAW. Galutinį darbą siūlome pateikti vizualiai (ant plakato arba skaitmeniniu formatu) MEPA informacijos centre savo mokykloje.
–  Mokomoji medžiaga: (4) ES kasdieniame gyvenime: https://www.europarl.europa.eu/lithuania/lt/mokykloms/projekto-med%C5%BEiaga

Rekomenduojami šaltiniai:
 –   https://what-europe-does-for-me.eu/data/pdf/social/X03_02901_lt.pdf
–    https://www.europarl.europa.eu/factsheets/lt/sheet/72/combating-climate-change
–   https://www.europarl.europa.eu/news/lt/press-room/20230310IPR77227/ep-nariai-pritare-siltnamio-efekta-sukelianciu-duju-sumazinimui-es-40-proc
–    https://www.youtube.com/watch?v=UyjRRfeXTH4
 
Europos dienos minėjimas
Primename (nors tikime, kad nepamiršote), kad Europos dienos renginiai – privaloma MEPA programos dalis. Kaip numatoma taisyklėse – Europos dienos renginys (ar renginiai) turi būtų originalūs (t. y. ne dalyvavimas kitų projektų ar institucijų iniciatyvose) ir vykti gegužės 9 d. (Europos dieną) arba artimiausiomis tos pačios savaitės dienomis. Ypač vertiname tuos renginius, kurie įtraukia ne tik mokinius bet ir kitus mokyklos, bendruomenės narius ar yra rengiami bendradarbiaujant su kitomis MEPA mokyklomis (Lietuvoje ir ES!), informaciniais ar kitais partneriais. Taip pat kviečiame nepamiršti dokumentuoti šių renginių (informacijos prireiks ataskaitoms) ir (itin svarbu!) dalintis savo šventėmis MEPA blog‘e ir mokyklų socialinių medijų paskyrose.
20-metų referendumui dėl Lietuvos narystės ES
Kviečiame prisiminti ir tai, kad šiemet sukanka 20 metų nuo referendumo dėl Lietuvos stojimo į ES. 2003 m. gegužės 10–11 dienomis Lietuvoje surengtame referendume dalyvavo  daugiau kaip 63 proc. balso teisę turinčių piliečių, iš kurių daugiau kaip 91 proc. pritarė narystei. Referendumas buvo ypatingas – tiek dėl savo svarbos, tiek dėl trukmės (truko dvi dienas). Apie referendumą, jo kontekstą, diskusijas apie procesą ir skirtingas politikų nuomones kviečiame pasiskaityti čia: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kad-pakeltu-lietuvius-nuo-sofos-emesi-netradiciniu-priemoniu.d?id=76865867
 
Paskelbtas kvietimas teikti pasiūlymus dotacijoms nevyriausybinėms organizacijoms
Europos Parlamento Komunikacijos generalinis direktoratas paskelbė kvietimą teikti pasiūlymus nevyriausybinėms organizacijoms, tame tarpe ir mokykloms. Jos turi galimybę pretenduoti į dotacijas projektams, kuriais būtų skatinamas geresnis visuomenės supratimas apie Europos Parlamento vaidmenį mūsų gyvenime ir apie EP vaidmenį demokratijos procese. Šiuo kvietimu taip pat siekiama didinti pilietinį aktyvumą ir paskatinti rinkėjus balsuoti Europos Parlamento rinkimuose 2024 m.
Numatyti du paraiškų teikimo etapai:
– 2023 m. gegužės 16 d. (pirmasis turas)
– 2023 m. rugsėjo 29 d. (antrasis turas)
Paraiškas bus galima pradėti pildyti nuo balandžio 27 d.

Daugiau informacijos:
Kvietimo nuoroda Europos Parlamento puslapyje
Rekomendacijos dėl paraiškos rengimo ir užregistravimo bei pateikimo
Informacija apie duomenis, kuriuos pareiškėjai turės pateikti, kad gautų dotaciją
 
Nacionalinis Karolio Didžiojo premijos laureatas
Nacionaliniu Karolio Didžiojo premijos laureatu tapo mobilus Klimato muziejus (https://klimatomuziejus.lt), keliavęs per Lietuvą 2022 metais. 16 šalies miestų aplankiusioje mobilioje parodoje gyventojai kviesti į nemokamas interaktyvias ekskursijas apie klimatą – jo kaitos priežastis, padarinius, pagrindinius Žaliojo kurso punktus Baltijos šalyse, tvarumą. 2023 metais muziejus iškeliavo į kaimyninę Latviją. Šį projektą koordinavo asociacija „Akyvus jaunimas“. Daugiau apie Karolio Didžiojo premiją skaitykite bei kitų valstybių laureatus atraskite čia: https://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/eu-affairs/20221208STO64201/2023-m-europos-karolio-didziojo-jaunimo-premijos-nacionaliniai-laureatai
 
Kitos mėnesio naujienos trumpai
•    Europos Parlamentas patvirtino naujas vyrų ir moterų atlyginimų skaidrumo taisykles. Europos Parlamentas kovo 30 d. balsavo už teisės aktą, pagal kurį ES įmonės turės skelbti informaciją apie vyrų ir moterų atlyginimų skirtumą. Plačiau apie sprendimą galite paskaityti čia: https://www.europarl.europa.eu/news/lt/press-room/20230327IPR78545/ep-patvirtino-naujas-vyru-ir-moteru-atlyginimu-skaidrumo-taisykles.
•    ES moterys vidutiniškai uždirba 12,7 proc. mažiau už vieną darbo valandą nei vyrai, tačiau bendras vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas valstybėse narėse skiriasi. 2021 m. didžiausi skirtumai buvo užfiksuoti Estijoje (20,5 proc.), mažiausi – Rumunijoje (3,6 proc.). Lietuvoje – 12 proc. Liuksemburge šio skirtumo nebeliko. Daugiau apie temą skaitykite čia: https://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/society/20200227STO73519/lyciu-darbo-uzmokescio-skirtumai-es-infografikas

Virtuali BIBLIOTEKA : https://facebook.com/events/s/europos-egzaminas-2023/210548941613896/

#MEPALietuva

#EPAambassadorSchool

Dalinamės džiugia žinia – kvietimu dalyvauti Euroscola dienoje Strasbūre.

Directorate-General for Communication

Directorate for Liaison Offices

Visitors and Citizens Liaison Unit -Strasbourg

Akmenes rajono Akmenes gimnazija

and

Klaipedos Stasio Simkaus konservatorija

and

Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazija

Dear Teachers,

We are pleased to inform you that a group of students from your school is invited to take part at the Euroscola programme of the European Parliament in Strasbourg on 25/05/2023.

Yours sincerely,

Justyna Tlaga

Head of Unit 


 Programos „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės” seminaras apie situaciją Ukrainoje


„Europos diena Konservatorijoje – teatrinė pilietinė akcija „Po žeme virš dangaus”.

Europos diena Konservatorijoje – teatrinė pilietinė akcija „Po žeme virš dangaus”.

Renginio režisierė: „Gera būti vienybėje su panašiai mąstančiais. Jautru kartu kurti, išgyventi panašią emociją. Tikra.

Ačiū atlikėjams – I ir II klasių teatro grupės mokiniams ir mokytojams – Jolantai Vyšniauskienei ir Haroldui Šlikui”.


Spalio 11 d. Konservatorijos bendruomenė sulaukė įdomaus svečio ir pašnekovo. Audrius Sabūnas – mokslų daktaras, tiriantis vandenynų ir klimato kaitą, Japonijos prestižinio nacionalinio Kioto universiteto absolventas, poezijos mylėtojas ir vertėjas, poliglotas.

Susitikimo metu lektorius perskaitė kelis Vytauto Mačernio eilėraščius, kuriuos pats ir išvertė į užsienio kalbas (latgalių, okinavų, anglų, tibetiečių kalbomis). Audrius Sabūnas išverstus Vytauto Mačernio eilėraščius nori pristatyti pasaulio tautoms ir supažindinti jas su iškilaus lietuvių poeto, kurio šimtmečio gimimo metines 2021 metais mini Lietuva, kūryba. Atrodo, kad jau turime 11 vertimų.

 Lektorius pasakojo apie Japoniją, klimato taršą, laiko planavimą, pomėgius. Mokiniai ir mokytojai, būdami aktyviais klausytojais, uždavė keliolika klausimų.

Spalio 14 d. Audrius išskrenda Briuselį, ten stažuosis Europos Taryboje. Po metų – kitų žadėjo vėl atvykti ir papasakoti mums apie naujus savo darbus.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=350342440212716&id=100057108895098


 Dėl dalyvavimo programoje „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“


MEPA seminaras apie Lietuvos, ES ir Kinijos santykius


Kartu su socialiniu partneriu (Klaipėdos koncertų sale) Konservatorija pažymėjo Pasaulio kultūros dieną ir iškėlė Rericho taikos vėliavas. 

RERICHO PAKTAS IR TAIKOS VĖLIAVA

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone buvo pasirašytas Rericho Paktas, pirmąkart istorijoje paskelbęs pasauliui apie žmogiškojo genijaus sukurtų meno ir kultūros paminklų unikalumą, apie būtinybę juos apginti ir išsaugoti. Paktą pasirašė JAV ir 20 Lotynų Amerikos šalių. Jį palaikė žymūs to meto žmonės – JAV prezidentas F. D. Ruzveltas, Čekoslovakijos prezidentas T. Masarikas, Romos Popiežius,  mokslininkas A. Einšteinas, rašytojai: R. Rolanas, R. Tagorė, T. Manas, B. Šou. 

N. Rerichas pasiūlė ir kultūros vertybių apsaugos vėliavą – Taikos vėliavą.

Rericho paktas tapo pagrindu 1954 m. Hagoje pasirašytai UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijai, dažniausiai vadinamai tiesiog 1954 m. Hagos konvencija.

Sveikiname! Jūsų mokykla buvo apdovanota Europos Kokybės ženkleliu už puikią eTwinning projekto „EPAS Europe Day 2021 – United In Diversity” veiklą. Tai reiškia, kad jūsų, jūsų mokinių ir jūsų mokyklos veikla buvo pripažinta aukščiausiame europiniame lygmenyje.

Jūs gausite pažymėjimą, kurį galėsite įkelti į savo svetainę ir pakabinti gerai matomoje vietoje savo mokykloje. Taip pat, jūsų projektas bus eksponuojamas specialiame Europos portalo puslapyje adresu www.etwinning.net.

Dar kartą sveikinu su šiuo unikaliu pasiekimu ir tikiuosi, kad mes galėsime susitikti viename iš eTwinning renginių.

Nuoširdžiausi linkėjimai,

eTwinning Team

#MEPALietuva

#EPAambassadorSchool


https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=339065298007097&id=100057108895098
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=351960933384200&id=100057108895098

#MepaLietuva

Spalio 13 d. Europos parlamento biuras Lietuvoje, šeštus metus iš eilės vykdantis projektą “Mokyklos – Europos parlamento ambasadorės“,  sukvietė šalies mokytojus į startinį 2021-2022 mokslo metų seminarą Vilniuje. Seminare mokytojų buvo apie septyniasdešimt. Mūsų Konservatorija šiame projekte dalyvaus jau penktus metus. Seminare visus pasveikino Daiva Jakaitė (Europos parlamento biuras Lietuvoje),  mokslų daktaras, politologas Mindaugas Jurkynas aptarė Lietuvos pokyčius, septyniolika metų jai esant ES sudėtyje,  LR Seimo narys Marijus Matijošaitis pasidalino patirtimis, kaip jis savo politinę karjerą pradėjo būdamas šio projekto jaunesniuoju ambasadoriumi.

Šiais mokslo metais mūsų mokykla jau įvykdė kelias šio projekto veiklas. 


 Europos Parlamento ambasadorių projekte dalyvaujančios mokyklos neseniai šventė Europos kalbų dieną.


20 metų Europos Kalbų dienai – ta proga mūsų tarptautinio projekto darbas drauge su latviais, kroatais ir švedais! Čia tik mūsų pirmokai! 

– Viltė, Aistė, Lukrecija, Vaiva, Povilas, Albertas, Sofija! O jei ne III-kių Saulės ir Tomos vadybos įgūdžiai bei Reginos Baronienės, Haroldo Šliko, II- okų Luko ir Aisčio IT žinios bei pastangos mus techniškai palaikyt – to būtumėm neįgyvendinę! Tai nebūtų pavykę! 

Klaipėdos S.Šimkaus Konservatorija – KSŠK – mini Europos Kalbų Dieną Youtube ?✌️?!

Pasimėgaukit!

Koordinatoriai – Kroatija

European Day Of Languages 2021


Projekto “Mokyklos – Europos parlamento ambasadorės” baigiamasis seminaras įvyko rugpjūčio 26 d. Vilniuje.

Į jį visos respublikos mokyklų atstovus pakvietė Europos Parlamento biuro Lietuvoje MEPA projekto kuratoriai. Seminaro metu buvo pristatyta ir išbandyta nauja pamoka apie Konferenciją dėl Europos ateities, kurios tikslas – paskatinti diskusijas apie Europos Sąjungos ateitį tarp moksleivių ir pateikti jų idėjas.

Į seminarą nuvyko vyresnioji projekto ambasadorė – mokytoja Rasa Oberhaus. Ji į mokyklą parvežė MEPA projekto lentelę (tai jau ketvirtoji mums įteikta lentelė). Tarp 72 mokyklų, kurioms Europos parlamento biuras projektą užskaitė, esame 13 vietoje. Diplomai vyresniesiems ir jaunesniesiems projekto ambasadoriams bus įteikti vėliau. Registracija dalyvauti šiame projekte 2021-2022 mokslo metais bus paskebta spalio mėnesį.

Ačiū visiems, padėjusiems įgyvendinti šio projekto reikalavimus!

#MepaLietuva


 MEPA projekto ataskaita (2020-2021 m.) (72 KB)



Gegužės 7 d. kartu su Austrijos, Kroatijos, Vengrijos, Latvijos, Lietuvos, Švedijos ir Portugalijos mokiniais ir mokytojais, tarptautinio projekto “EPAS Europe Day 2021 – United In Diversity” dalyviais, būdami vieningi įvairovėje, virtualioje konferencijoje paminėjome EUROPOS DIENĄ. Konferencijoje Lietuvą atstovavo ir sveikinimo kalbas sakė: vertimo ir kalbos reikalų koordinatorius iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Egidijus Zaikauskas, mokytoja Rasa Oberhaus ir mokinė Ksenija Petrukovič. Dalinamės viso projekto metu sukurtu filmuku ir sveikinimo kalbomis.

 Filmukas

 R.Oberhaus kalba

 K.Petrukovic kalba



Gegužės 7 d. finišuos tarptautinis projektas “EPAS Europe Day 2021 – United In Diversity”. Paminėti Europos dieną į virtualią konferenciją jungsis mokytojai ir mokiniai iš visų septynių ES šalių: Austrijos, Kroatijos, Vengrijos, Latvijos, Lietuvos, Švedijos ir Portugalijos.
Mūsų komandą šiame projekte sudarė aštuoniolika mokinių ir trys mokytojos. Visą mėnesį bendraudami Discord platformoje, kurdami skaitmenius plaktus, mokiniai lavino IT kompetencijas, mokslinių tyrimų ir komandinio darbo įgūdžius, plėtė supratimą apie kitų tautų kultūrą, tobulino anglų kalbą.
Dalinamės sukurtais plakatais.


 Tarp visų Europos sąjungos valstybėse esančių ir vykdančių tarptautinio EPAS (European Parliament Ambassador School) projekto programą mokyklų jau ketvirti metai yra ir mūsų Konservatorija. Gavusi pasiūlymą iš kroatės mokytojos į „EPAS teachers“ FB grupę (susijungus mokiniams iš septynių ES šalių mokyklų originaliai paminėti Europos dieną), juo pasidalinau su mokytoja Rasa Oberhaus. Jos žaibiška ir pozityvi reakcija ir nulėmė sėkmę. Nuo vakar mes tapome oficialiais šio projekto partneriais.
Vakar ZOOM programoje susijungė visų projekte dalyvaujančių mokyklų komandos iš Kroatijos, Vengrijos, Austrijos, Latvijos, Portugalijos, Lietuvos. Vienintelių švedų nebuvo, jiems – atostogos  Bet mums – irgi atostogos . Piko metu ekrane pamačiau maksimalų dalyvių skaičių – 100. Projekto koordinatorė ir sumanytoja mokytoja Marina iš Kroatijos puikiai moderavo susitikimą. Projekto tikslas – paminėti Europos dieną, uždaviniai – Discord programoje, bendraujant visų šalių mokiniams, kurie pagal temas (pvz.: nacionaliniai simboliai, tradicijos, maistas ir gėrimai ir pan.) jau suskirstyti į devynias grupes, paruošti bendrus skaitmeninius plakatus. Galutinis produktas – filmas, kuris bus patalpintas į e-Twinning platformą. Startas – balandžio 12 d.
Projektą administruoja mokytoja Rasa Oberhaus, jai padeda mokytoja Lilija Grigaitytė. Projekte dalyvauja aštuoniolika I-IV klasių mokinių. Džiaugiuosi mokinių drąsa užduoti tiesioginius klausimus. Puiki tartis  Mus išgirdo Europa!
Vakar pirmąjį susitikimą baigėm jau po 20.00 val., bet mūsų mokiniai dar ilgai „mezgė“ virtualius pokalbius Discord‘e. Naktį į Messenger grupę „įkrito“ abiejų mokytojų palinkėjimas – taip ir tęskite, nebūkite drovūs, susiraskite draugų, tada darbas bus lengvas! Ir ačiū, kad esame puiki komanda!
#MEPALietuva
#EPAambassadorSchool


   Susitikimas su EP nariu Liudu Mažyliu

 Susitikimas su EP nariu Liudu Mažyliu

MEPAL

Gruodžio 2 dieną įvyko dar pavasarį pradėtas organizuoti susitikimas su Europos Parlamento nariu, Lietuvos mokslininku, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorium, politikos ir visuomenės veikėju Liudu Mažyliu. Ilgiau nei valandą trukusioje edukacijoje svečias plačiai aptarė EP veiklų perspektyvas, taip pat papasakojo apie savo narystę šiame parlamente.

Profesorius prisipažino turintis absoliučią klausą, mokęsis muzikos, bet pasirinkęs chemijos mokslų studijas. Chemijos sryityje nebedirba (bet yra Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto nariu EP), yra politologas ir rašytojas.

Mokinius domino Lietuvos nepriklausomybės akto – Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje pasirašyto dokumento – suradimo istorija. Profesorius ją aptarė trumpai. Jis sulaukė muzikantų klausimo – kokia muzika mėgstamiausia. Atsakė, jog ypač žavisi džiazu, bet klausosi įvairios muzikos.

Elzė ir Benita savo užduotais klausimais praturtino šį susitikimą.

Edukacijoje dalyvavo III—IV klasių mokiniai.

Projektų administratorė Regina Baronienė


Mokytoja Rasa Oberhaus pasakoja apie skambią Europos kalbų dieną Konservatorijoje:

Jau nuo pirmadienio (rugsėjo 21 dienos) prasidėjusi Europos kalbų dienos savaitė Šimkinėje įnešė daug malonaus šurmulio bei sumaišties: tikrinant savo Europos kalbų žinias, analizuojant stendų dekoracijas, įvairių Europos šalių vėliavėles, kabančias garbingiausioje vietoje – foje prie Stasio Šimkaus biusto, pasisveikinimo įvairiomis kalbomis užrašus ant laiptų užlipant, atsisveikinimo – nulipant, bei krykštavimus, radus pažįstamus žodžius ar frazes (O! Beje! Išmokau per atostogas! Labai padėjo susidraugaut su vietiniais!), bei skaičiuojant, kiek kas kalbų moka ir kokių, ar tai yra Europoje… O kaip išdidžiai prabildavo tai prancūziškai, tai ispaniškai ar itališkai, nesvarbu, ar tai buvo mokinys, mokytojas ar mokyklos darbuotojas, pridėdamas dar po keletą kitų neįprastai skambančių Europos kalbų nuotrupų bei klausdamas, kokia tai Europos kalba.

O kaip buvo smagu sulaukti pertraukų – populiarios dainos įvairiomis kalbomis kvietė atsipūst nuo sunkios mokymosi naštos ? . Pasigirdusi kitos kalbos melodija pradėdavo kitą pamoką. Tik spėk spėliot! (Taip! Tai buvo slovakiškai! O dabar…prancūziškai ?)

Penktadienio rytą (rugsėjo 25 dieną) mūsų Elzė, Neressa, Igoris ir Austėja visus, atėjusius į Konservatoriją, kalbino ir įkvėpė išreikšt savo jausmus bei nuotaikas per Europos kalbų dienos prizmę, kviesdami paminėti šią dieną prie nebylaus maestro Stasio Šimkaus biusto. Jis buvo trumpo, bet skambaus paminėjimo dalimi – jo metu Kamilės, Godos, Tomos bei Elzės auksiniai balsai įprasmino Europos kalbų dieną vokiečių, italų, lietuvių bei rusų kalbomis per pagrindinę mūsų Europos kalbą – MUZIKĄ! Labai ačiū mokytojai Rūtai Agafonovienei ir koncertmeisterėms Ievai Šličiuvienei, Virginijai Ruzgienei ir mokinei Saulei Norvaišaitei.

Europos kalbų dieną taip pat nusprendėme įprasminti fotografijų konkurse „Kalbų įvairovė Klaipėdoje bei Konservatorijoje“.

 Europos kalbų diena Klaipėdos konservatorijoje 2020


    Jau trys metai Konservatorija vykdo projektą Mokyklos – Europos parlamento ambasadorės. Rugpjūčio 26 dieną iš Vilniaus projekto reprezentacinę lentelę parvežė mokytoja Gražina Olcvikienė. Dėkoju visiems mokytojams 2019-2020 metias padėjusiems įgyvendinti šį projektą: Gitanai Motiejaitei, Jūratei Šilinienei, Gražinai Olcvikienei, Audriui Stonkui, Haroldui Šlikui. Projektą planuojame vykdyti ir 2020-2021 mokslo metais.

Projekto administratorė Regina Baronienė

https://www.facebook.com/Europos.Parlamentas.Lietuvoje/posts/10164084768690187

Gegužės 8 dieną, Europos dienos išvakarėse, dvidešimt konservatorijos II klasių mokinių laikė Europos egaminą. Egzaminą organizavo Europos parlamento atstovybė Lietuvoje. Mokykloje jį vykdė projektų administratorė Regina Baronienė ir Vyresnysis projekto “Mokyklos – Euopos parlamento ambasadorės” ambasadorius, istorijos mokytojas Audrius Stonkus. Geriausiai pasisekė šiems mokiniams:

Lianai Maliauskaitei, Andrėjai Juškevičiūtei, Kamilei Globytei, Jonui Parnarauskui, Polinai Timofejevai.

 Liana Maliauskaitė pakviesta į Europos egzamino, kuris vyks gegužės 19 dieną, finalą. Linkime jai sėkmės!

#MEPAL


Rytoj minėsime Europos dieną. Sveikiname visą mokyklos bendruomenę!

Prieš 70 metų, 1950 m. gegužės 9 d., pasaulyje vykstant Šaltajam karui, Robertas Schumanas paskelbė deklaraciją, kuri paskatino kurti Europos bendriją.

 Prancūzijos užsienio reikalų ministro užmojis buvo platus – jis norėjo įsteigti naują viršvalstybinę organizaciją ir sukurti bendrą Prancūzijos ir Vokietijos anglių ir plieno rinką, atvirą kitoms Europos šalims. Taip vieną dieną atsirado Europos anglių ir plieno bendrija (EAPB).

 Kviečiame visus pakeliauti po virtualią parodą:

Schumano deklaracijos 70-osios metinės. 1950 m. gegužės 9 d.

Kelionė į Europos parlamentą Strasbūre.

Už kelionę dėkojame Europos parlamento biurui Lietuvoje.

 2019 m. lapkričio 3-9 d. kelionės fragmentai.

Po 18 valandų kelionės per visą Lenkiją, kuri, pasak vieno keliaujančio gimnazisto iš Klaipėdos “Varpo“ gimnazijos, yra didelis kliuvinys, trukdantis pamatyti kažką įdomaus Europoje, nes ją visą reikia pervażiuoti, o ji – labai didelė, mes, pernakvoję Zgorzelec (Lenkija) viešbutyje, pagaliau, pasiekėme tvarkingus Vokietijos kelius. Mus, ramiai važiuojančius autostrada, pasirinko muitinės ekipažas, kuris, rodydamas švieslentėje użrašą ‘Follow me“, nuvedė paskui save į angarą, kuriame patikrino mūsų bagażą. Vokiečių pareigūnai, pradėję bendrauti santūriai, baigė linksmai, nes neleistinų daiktų nerado. Visi supratome seniai žinomą tiesą, kad “Der Ordnung in Deutschland ist vor űber alles“.

Aplankėme Vokietijos miestą Rotenburgą prie Tauberio, esantį Bavarijos regione. Miestas mus sutiko skleisdamas Kalėdų nuotaiką: jaukias spalvas, malonius kvapus. Kiekvieno akis pakerėjo vokiškoji viduramžių architektūra ir rankų darbo kalėdinė atributika. Šiame mieste ištisus metus kvepia Kalėdomis.

Šiąnakt jau nakvosime Strasbūre, Prancūzijoje. Vokiečiams visur būdinga tvarka, prancūzus vadina sraigėmis, jie niekur neskuba. Norėtųsi ir mums po ilgos kelionės atsikelti be streso ir žadintuvo, bei lėtai, lengvai įkvėpti prancūziškus kvapus. Laukite tęsinio…

___________________

Išaušęs rytas Strasbūre dovanojo lėtesnį laiko planavimą. Prieš pusryčius aplankėme Műtzig (Strasbūro priemiestis, kuriame mūsų viešbutis) kapinaites ir bažnyčią. Prancūziški pusryčiai (lyginant su lenkiškais) daug kam atrodė kuklūs – tik kruasanai ir džemas. Tad keliautojai geru žodžiu minėjo kiaušinius (virtus, keptus, įdarytus, valgytus per pusryčius įvairiose šalyse skirtinguose viešbučiuose ?).

Po pusryčių išvykome į Strasbūro miestą. Ekskursijoje pamatėme istorines vietas, grožėjomės architektūra (neapsakomas Notrdam Strasbuorg katedros grožis ♥).

Rytinį Strasbūrą stebėjome plaukdami miesto kanalais Illo upe, kuriuose net šliuzai įrengti. Didžiausią įspūdį šimkiukams paliko afroamerikietis, trimitu gatvėje atlikęs Franko Sinatros kūrinį “Fly me too the Moon“, ir nuoširdžiai prie rožinės Katedros violončele griežęs muzikantas (jie būtinai prašė jų gerąjį įspūdį aprašyti ir publikuoti ❤).

Po pietų nuvykome į margaspalvį miestelį Kolmarą (Elzaso provincija).

Pavargę vykome į viešbutį. Rytojuje – rimta ir įtempta dienotvarkė Europos parlamente.

____________________________________________________

Lietuvai Europarlamente Euroschool dienoje atstovavo trys mokyklos: Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė ir Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos bei Stasio Šimkaus konservatorija. Iš viso vienos dienos sesijoje dalyvavo jaunieji europarlamentarai iš 22 ES šalių. Nuo 9 iki 18 val. vyko sklandus darbas: į mokinių klausimus atsakinėjo EP pirmininko pavaduotojas Dimitrios Papadimoulis, kiekviena grupė pristatė save ir savo šalį (šią užduotį vykdė „Varpo“ gimnazistai), mokiniai grupėse diskutavo, balsavo, pritardami savo iškeltoms idėjoms (balsavimo kortelės – tikros), buvo žaidžiami komandiniai žaidimai. Džiuginantis buvo mūsų gimnazistų vertinimas, kad kai kurie iš jų, kalbėdami angliškai, jautėsi laisvesni čia, tarp bendraamžių iš įvairių šalių, nei mokykloje tarp draugų. Tarkim, kad pozityvioji patirtis užauginta ?. Renginio pabaigoje, skambant Europos Sąjungos himnui, jaunieji parlamentarai išnešė visų ES valstybių vėliavas.

Džiaugiuosi mūsų mokinių atsakomybe ir punktualumu. Šiandien jie paprašė labiau jais pasitikėti. Pasitikiu ♥

___________________________________________________

Praha. Auksinė, barokinė. Praha – šimto bokštų miestas. Praha – kerinti. Per kelias valandas aplankėme pačius įspūdingiausius miesto objektus, nors liūdino, kad skirtas laikas – toks trumpas. Miesto didybei pažinti reikia ilgesnio laiko intervalo, bet mūsų galimybės – ribotos. Prahos grožis ir spalvingumas yra tiesiog stebuklingas, todėl ją aplankę turistai dažnai po kurio laiko vėl sugrįžta ♥. Gal grįšime ir mes.

Judame namų link.

Projektų administratorė Regina Baronienė


INFORMACIJOS CENTRAS

 Mokymosi kampelis

„Europos egzamino“ temos ir informacijos šaltiniai

https://www.facebook.com/Europos/videos/1576466365868426

ES ir aš


Paaiškėjo projekto „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ rezultatai


2019 m. gegužės mėn.

Europos dieną šventėme jau antrą kartą, bet Europos egzaminas mokiniams (jį laikė penkiolika I klasės ir septyni III klasės mokiniai) buvo naujiena. Egzamino rezultatai: I vieta – Goda Zakarauskaitė ir Edmundas Gylys, II – Fedor Ogarkov, III – Juozapas Šopaga, Vilius Boimistruk, Dominykas Savickas. Nugalėtojai apdovanoti diplomais ir atminimo dovanėlėmis.

Visą dieną mokykloje netilo šurmulys. Tą dieną mokykloje vyko ir Klaipėdos tarptautinis violončelės festivalis ir konkursas. Tad mūsų jaunesniųjų ambasadorių kalbinti pašnekovai buvo iš viso pasaulio. Jie atsakinėjo į klausimus apie Europos sąjungą. Mokyklos fojė nuolat sukosi reklaminiai filmai apie saugią bendrystę ES ir gegužės 26 dienos būsimuosius rinkimus į Europos parlamentą.


Regina Baronienė


2019 m.  balandžio mėn.

EPAS (European Parliament Ambassador Scholl)

2019 m. balandžio 2-3 dienomis į tarptautinį mokytojų seminarą Europos Parlamente Briuselyje buvo pakviesti mokytojai, savo mokyklose vykdantys projektą EPAS (Lietuvoje projektas pavadintas MEPA – Mokyklos Europos Parlamento ambasadorės). Savo mokyklas atstovavo mokytojai iš 27 ES šalių (apie 100 mokytojų, atstovų iš UK nebuvo). Sklandi ir intensyvi dviejų dienų dienotvarkė dovanojo naujas patirtis: bendravimą ir bendradarbiavimą su įvairių šalių mokytojais, žinias apie EP perspektyvas, nuostatas, būsimuosius rinkimus, naujas idėjas.

EP – didžiausias pasaulyje daugiatautis parlamentas: 751 narys iš 28 valstybių atstovauja daugiau nei pusei milijardo piliečių, iš Lietuvos jame – 11 narių. Vienas iš seminaro tikslų – mokytojui padedant, ugdyti pilietišką jaunimą ir paruošti būsimiems rinkimams į Europos parlamentą.

Šiame seminare Lietuvą atstovavo 5 mokytojai: Kalvarijos, Raseinių r. Viduklės Simono Stanevičiaus, Kauno „Varpo”, Plungės „Saulės” gimnazijų ir Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos. Seminaro metu, balsuojant, buvo galima rinkti svarbiausią Europos parlamento prioritetą, taip pat parašyti savo sentenciją apie ES ir EPAS. Europos Parlamente buvo užfiksuotas Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos vardas.

Regina Baronienė


2018 m. spalio mėn.

Šiuos, 2018-2019 mokslo metus, projektą „Mokyklos – Europos parlamento ambasadorės“ mokykla pradėjo renginiu, skirtu Europos kalbų dienai paminėti. Renginį inicijavo projekto vyr. ambasadorės mokytojos Regina Baronienė ir Jūratė Šilinienė, o idėją įgyvendinti padėjo konservatorijos jaunesnieji ambasadoriai (konservatorijos mokinių tarybos nariai). Rugsėjo 26 d. mokykloje veikė Europos radijas. Per kiekvieną pertrauką buvo galima išgirsti dainas, atliekamas įvairiomis Europos kalbomis, o per dvi ilgas pertraukas jaunieji ambasadoriai anglų kalba šnekino ir mokytojus, ir mokinius. Ne visi išdrįso duoti interviu ekspromtu. Išdrįsusius sveikiname!

Regina Baronienė


2018 m. birželio mėn.

Baigėsi projekto „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės” (MEPA) įgyvendinimas gimnazijose ir profesinio rengimo centruose šiais mokslo metais. Ir šie, 2017-2018 mokslo metai, konservatorijai tapo pirmaisiais patirties šiame projekte metais.

Pagrindinis MEPA projekto tikslas – skatinti jaunus žmones domėtis Europos parlamentine demokratija, suvokti ES sprendimų įtaką jų kasdieniam gyvenimui ir suprasti, kaip tie sprendimai yra priimami, ir taip paskatinti jaunimą balsuoti Europos Parlamento (ir visuose kituose) rinkimuose. Konservatorijoje projektą vykdė (savo pamokose supažindino mokinius su ES temomis) vyresnieji ambasadoriai, mokytojai: Jūratė Šilinienė, Gitana Motiejaitienė, Audrius Stonkus. Jaunesnieji ambasadoriai, mokiniai, buvo iniciatoriai ir pagalbinininkai, organizuojantys renginius ir patys noriai juose dalyvaujantys. Bibliotekininkė Virginija Kamantauskienė įsteigė ES informacijos centrą. Ir visa mokykla kartu renginiu „Muzika, kuri jungia“ pažymėjo Europos dieną. Šio projekto veiklos sistemingai buvo viešinamos konservatorijos Facebook‘o paskyroje.

Šių mokslo metų pabaigoje Europos parlamento biuras Lietuvoje projekto ataskaitas užskaitė 81 mokyklai. Oficialiomis MEPA narėmis tapo 71 gimnazija ir 10 profesinio rengimo centrų. Visos mokyklos pagal projekto veiklos kiekybinius ir kokybinius rodiklius buvo sureitinguotos. Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija – 25 vietoje!

Regina Baronienė


2018 m. gegužės mėn.

Gegužės 9 d. pasaulis šventė Europos dieną, taikos dieną. O 2018-ieji metai paskelbti Europos kultūros paveldo metais. Visoje Europoje vyko nacionaliniai, regioniniai ir vietos lygmens renginiai, kuriuose buvo džiaugiamasi kultūros paveldo įvairove. Europos kultūros paveldo metų tikslas – paskatinti daugiau žmonių atrasti Europos kultūros paveldą, juo domėtis ir sustiprinti Europos bendrystės jausmą. Metų šūkis: „Mūsų paveldas – praeities ir ateities gijų pynė“.

Kultūros paveldas formuoja mūsų tapatybę ir veikia kasdienį gyvenimą. Jis mus supa Europos miestuose ir miesteliuose, gamtoje, archeologinėse vietovėse. Paveldas – tai ne tik literatūra, menas ir įvairūs daiktai, bet ir amatai, kurių išmokome iš savo protėvių, pasakos, kurias sekame savo vaikams, maistas, kuriuo gardžiuojamės geroje draugijoje…

Mes savo mokykloje organizuotame koncerte „MUZIKA, KURI JUNGIA“ džiaugėmės muzikiniu Europos sąjungos šalių paveldu. Skambėjo įvairių šalių kompozitorių kūryba. Renginio vedėjos – Meirita Šarkytė ir Emilija Bučinskaitė – Europos kalbomis pristatė koncertinius numerius.

Koncerto finale skambėjo Europos Sąjungos himnas, kuriame išreiškiami Europoje ginami laisvės, taikos ir solidarumo idealai. Jį atliko mokyklos choras ir pučiamųjų instrumentų orkestras. Vadovai Jolanta Vyšniauskienė ir Zenonas Šimkus.

Regina Baronienė